Władze pięciu samorządów podsumowały dotychczasowy przebieg wspólnej inwestycji - budowy i przebudowy 28 km drogi powiatowej od drogi wojewódzkiej Wschowa – Wolsztyn do węzła Nietążkowo na przyszłej drodze ekspresowej S5. W 2017 r. wykonano prace o łącznej wartości prawie 24 mln zł.

W ub.r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 36,7 mln zł dotacji na największą inwestycję w historii powiatu leszczyńskiego. Dzięki współpracy pięciu samorządów wart 57 mln zł projekt przebudowy 28 km drogi powiatowej od drogi wojewódzkiej Wschowa – Wolsztyn – przez Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny, Boguszyn, Bronikowo - do węzła Nietążkowo na przyszłej drodze ekspresowej S5 będzie realizowany

Inwestycja jest realizowana w dwóch powiatach. W powiecie kościańskim (ok. 6,5 km) spółka Budimex, która podpisała kontrakt o wartości ok. 20 mln zł w ub.r. wykonała prace o wartości ok. 10 mln zł. Wybudowano m.in. nową konstrukcję drogi na odcinku od drogi Boguszyn – Bronikowo do węzła S5 Nietążkowo.

W powiecie leszczyńskim ze spółką Colas podpisana została umowa o wartości 34,5 mln zł.  W ub.r. wykonano prace o wartości prawie 14 mln zł. Na budowanym nowym odcinku drogi - kilometrowej obwodnicy Boguszyna – zbudowano konstrukcję jezdni i ułożono pierwszą warstwę nawierzchni asfaltowe.  Odcinek z Bukówca Górnego (od ronda) do Boguszyna został już niemal w całości przebudowany.  W samym Bukówcu Górnym wymieniono część krawężników wzdłuż ul. Powstańców Wielkopolskich. Pierwszej warstwy asfaltu doczekał się odcinek z Włoszakowic (przejazd kolejowy) do początku Bukówca Górnego. Na odcinku Włoszakowice – Zaborówiec poszerzono jezdnię i ułożono nawierzchnie bitumiczne. Natomiast na odcinku Zaborówiec – Brenno wykonano część poszerzeń jezdni.

W piątek 12 stycznia br. samorządowcy podsumowali dotychczasowy przebieg inwestycji. Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Śmiglu wizytowali odcinki nowych i przebudowanych odcinków drogi, a w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Brennie (gmina Wijewo) dyskutowali m.in. na temat tegorocznego zakresu prac.

- Będziemy wspólnie zabiegać, aby po zakończeniu naszej inwestycji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła tymczasowe połączenie między współfinansowaną przez samorządy przebudowaną i zbudowaną od podstaw drogą powiatową a obecną drogą krajową nr 5 Poznań – Wrocław. Docelowo będzie ona połączona z węzłem Nietążkowo na drodze ekspresowej S5, ale to nastąpi dopiero w 2019 r. Nie wyobrażam sobie, by oddany do użytku tak dużym kosztem odcinek blisko 30 km drogi nie był przez rok skomunikowany z drogą krajową – uważa starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

W spotkaniu samorządowców uczestniczyli starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Robert Kasperczak, starosta kościański Bernard Turski i wicestarosta Stefan Stachowiak, skarbnik Śmigla Piotr Szmytkowski, wójt Wijewa Mieczysław Drożdżyński oraz wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra.

UE Nietazkowo

{gallery}2018/artykuly/droga_Wijewo_Nietazkowo_spotkanie_Brenno_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}