Powiat leszczyński złożył wnioski o dofinansowanie dwóch inwestycji drogowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jeśli samorząd otrzyma dotacje, to zleci przebudowę drogi w Brennie oraz z Garzyna do Górzna.

Starostwo powiatowe zabiega o wsparcie finansowe z budżetu Unii Europejskiej. Dotacja na budowę lub modernizacje dróg lokalnych z PROW wynosi ok. 64 proc. Samorząd chce wykonać dwie inwestycje.

Pierwsza to przebudowa 2,1 km drogi przez Brenno w gminie Wijewo w kierunku drogi wojewódzkiej do Wolsztyna, od skrzyżowania z ul. Ogrodową w tej miejscowości. Wymiana nawierzchni i chodników oraz budowa odwodnienia ma kosztować ok. 1,8 mln zł, z czego z budżetu powiatu pochodzić będzie ok. 665 tys. zł. W ramach porozumienia ze starostwem gmina Wijewo przebuduje 150 m ul. Wczasowej, od drogi powiatowej w kierunku letniska.

Druga szansa na dotację to wniosek na przebudowę drogi powiatowej od skrzyżowania z krajową „dwunastką” w Garzynie w gminie Krzemieniewo do Górzna. Oprócz wymiany nawierzchni na drodze o długości 2,3 km, na części jej długości ma powstać ścieżka pieszo – rowerowa w kierunku jeziora. Inwestycja jest warta ok. 2,2 mln zł, z budżetu powiatu pochodziłaby kwota ok. 810 tys. zł. W ramach porozumienia z powiatem gmina Krzemieniewo chce utwardzić 50 m ul. Ogrodowej w Garzynie.

Decyzje o przyznaniu dotacji mają zapaść w ciągu czterech miesięcy. Gdyby powiat otrzymał dofinansowanie, to pierwsza z inwestycji będzie wykonana w 2018 r., a druga – w 2017 r.