Zarząd Powiatu Leszczyńskiego opracował projekt budżetu samorządu na 2017 r. Dochody zaplanowano na 42,5 mln zł, wydatki będą o 3,6 mln zł wyższe. Deficyt pokryje nadwyżka z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd chce przeznaczyć 14,3 mln zł.

Dochody powiatu w 2017 r. wyniosą 42,5 mln zł i będą o 17 proc. wyższe od przewidywanego wykonania tegorocznego budżetu. W przyszłym roku m.in. o ok. 10 proc. tj. o 874 tys. zł wzrosną wpływy samorządu z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT. Spadnie natomiast o 83 tys. zł subwencja oświatowa. To kolejna obniżka wpływów z budżetu państwa na oświatę, w 2016 r. wysokość subwencji minister finansów obniżył o 857 tys. zł.

Wydatki powiatu w 2017 r. to 46 mln zł, o 19 proc. więcej niż planowane ich wykonanie w tym roku. Deficyt budżetu zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Od kilku lat samorząd powiatowy nie jest zadłużony.

Powiat leszczyński planuje rozpoczęcie w 2017 r. dwuletniej budowy i przebudowy drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny do węzła Nietążkowo na budowanej drodze ekspresowej S5. Stanie się tak, jeśli na wart 49 mln zł projekt przyznana zostanie dotacja z budżetu Unii Europejskiej (wkład własny powiatu to 4 mln zł). W przyszłym roku powiat planuje także m.in. budowę ścieżek rowerowych w gminach Osieczna, Lipno i Rydzyna (wkład własny – 1 mln zł), przebudowę kompleksu sportowego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie (wkład własny - 378 tys. zł).

Z inwestycji jednorocznych najdroższa (5 mln zł, połowa tej kwoty to dotacja) to przebudowa drogi w Wilkowicach (ulice Dworcowa i Święciechowska), w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Uchwałę budżetową radni uchwalą w grudniu br.