W leszczyńskim ratuszu podsumowano 35 edycję ogólnopolskiego konkursu literacko-fotograficzno-plastycznego Konfrontacje 2016. Wyróżnionym artystom wręczono nagrody, zamknięto tez otwarta od listopada wystawę prac uczestników konkursu.

Komunikat organizatorów

Trzydzieści pięć lat istnienia konkursu wpisało Leszno jako ważny punkt na mapie kulturalnej kraju. Tegoroczne prace konkursowe okazały się bardzo ciekawe. Dotyczy to zarówno prac plastycznych, fotograficznych, jak i literackich. Plastycy corocznie zachwycają nowatorskimi technikami i tematyką swoich prac. Również fotograficy wyraźnie sprofesjonalizowali swój sposób spostrzegania i prezentacji fotografii. Zadaniem sztuki jest poruszać odbiorcę a najpełniej robią to literaci, którzy potrafią w poetycki sposób wyrazić swój stosunek do otaczającej ich rzeczywistości. Z wielką radością jako organizatorzy przyjmujemy to, że „Konfrontacje” cieszą się wysoką renomą w środowiskach twórczych nie tylko regionu, lecz również w odległych zakątkach Polski.

Jury Konkursowe pracowało w składzie: Helga Berke – artysta plastyk (Niemcy), Ryszard Biberstajn – poeta, prozaik (ZLP), Janusz Matysiak – artysta plastyk – przewodniczący jury, Jerzy Konieczny – Teatr Miejski, Sławomir Skrobała – fotografik, Roman Józefiak – sekretarz jury, komisarz konkursu.

Jury po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiło przyznać nagrody, wyróżnienia i wybrać dodatkowe prace na wystawę pokonkursową w „Galerii w Ratuszu”.

Konkurs literacki

Nagroda: Irena Maria Zborowska – Gostyń; Honorowe wyróżnienia w postaci druku w okolicznościowym wydaw-nictwie: Andrzej Janusz Stanisławski – Suchy Las i Anna Zielazny – Słowikowo.

Na wystawę w formie plakatów zakwalifikowano wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione 3 autorów.

Konkurs fotograficzny

Nagroda: Arkadiusz Kulasik – Leszno; Wyróżnienia honorowe w postaci druku prac w katalogu: Anna Jakubowska – Gdańsk, Wojciech Kasprzak – Kunowo, Paweł Kostusiak – Gniezno, Anna Kowalczyk – Warszawa, Julia Małycha – Lasocice, Dominika Miś – Wijewo, Marek Niezabitowski – Stare Miasto, Jagoda Pawelczak – Czerwonak, Ad-rianna Pawlak – Jarocin, Katarzyna Płaskowicz – Koszalin, oraz dodatkowo na wystawę prace: Barbary Chodera – Złotów, Beaty Oberc – Niemczyk – Bąków, Stanisława Szymkiewicza – Gostyń.

W dziale fotografii na wystawę zakwalifikowano - 30 prac, 14 autorów.

Konkurs plastyczny

Nagroda: Monika Kamińska – Nysa. Wyróżnienia honorowe w postaci druku prac w katalogu: Aleksandra Adamczak – Gostyń, Henryka Adamczyk – Koszalin, Nina Badowska – Poznań, Witold Bartosz – Gostyń, Raul Boncut – Leszno, Hanna Danielak – Poznań, Ewa Gbiorczyk – Poznań, Bożena Gerowska – Gostyń, Wiesława Górka – Ko-szalin, Elżbieta Idaszek – Koszalin, Ryszard Kimel – Leszno, Zbigniew Lewandowicz – Leszno, Dorota Lisewska – Gostyń, Beata Leokadia Pendowska – Poznań, Dariusz Piekut - Skierbieszów, Irena Plawgo – Koszalin, Elżbieta Pyra – Włocławek, Ewa Winczewska – Konin, Agnieszka Włodarczyk – Koszalin, Wiesław Wojciechowski – Legni-ca, Benedykt Żyto – Leszno. Do wystawy, oprócz wymienionych powyżej, jury zakwalifikowało prace następują-cych autorów: Elżbieta Borowiak - Leszno, Krystyna Bromirska - Bielsko-Biała, Halina Donke – Leszno, Bożena Fibik - Beim – Poznań, Janina Goździewicz – Góra, Wanda Jędrzejewska - Suchy Las, Jadwiga Kalocińska – Koszalin, Anna Klimaszewska – Poznań, Ireneusz Komisarek – Gostyń, Sylwia Kozłowska – Widziszewo, Anna Kruczkowska – Poznań, Męczywór Lidia – Zielona Góra, Andrzej Skiba – Leszno, Stanisław Szymkiewicz – Go-styń, Jolanta Urbańska – Koszalin, Wiesława Żarnowska-Motyl – Dębska Kuźnia.

W dziale plastyki na wystawę zakwalifikowano - 63 prace - 38 autorów.

Komisarz Konkursu

Roman Józefiak

Leszno, dnia 24.11.2016 r.