Przedstawiciele klubu Jamalex Polonii 1912 Leszno, a nie tradycyjnie żużlowcy Fogo Unii Leszno, zdominowali w tym roku plebiscyt tygodnika Panorama Leszczyńska na najpopularniejszego sportowca regionu leszczyńskiego w 2016 r. Kibice wskazali na koszykarza Nikodema Sirijatowicza i trenera Łukasza Grudniewskiego.

Organizowany już po raz 38 plebiscyt na najpopularniejszego sportowca i trenera regionu leszczyńskiego (do 1999 r. województwa leszczyńskiego) to najbardziej prestiżowa forma uhonorowania zawodników i szkoleniowców przez kibiców. Przez blisko cztery dekady niemal zawsze uznanie kibiców zdobywali Roman Jankowski – dawniej żużlowiec, obecnie trener Unii Leszno oraz Janusz Centka – pilot szybowcowy z Aeroklubu Leszczyńskiego.

Żużel to od lat najpopularniejszy sport w regionie leszczyńskim. Słaby ubiegły sezon w wykonaniu Fogo Unii Leszno sprawił jednak, że w czołowej dziesiątce ostatniej edycji plebiscytu Panoramy Leszczyńskiej znalazł się tylko jeden zawodnik tego klubu. Największe uznanie kibiców znalazł kapitan koszykarzy Jamalex Polonii 1912 Leszno Nikodem Sirijatowicz. Drugie miejsce zajął żużlowiec Fogo Unii Piotra Pawlickiego, a trzecie – baloniarka Daria Dudkiewicz-Goławska. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli Renata Tomczak (szermierka), Agnieszka Jerzyk (triathlon), Zuzanna Licha (kickboxing), Jędrzej Jankowiak (koszykówka), Maciej Rostalski (koszykówka), Janusz Centka (szybownictwo) i Grzegorz Zimniewicz (lekkoatletyka).

Najpopularniejszym trenerem 2016 r. został trener Jamalexu Łukasz Grudniewski, drugi e miejsce przypadło Romanowi Jankowskiemu (żużel), trzecie - Sławomirowi Mockowi (szermierka), czwarte - Pawłowi Barszowskiemu (triathlon), a piąte - Jerzemu Radojewskiemu (piłka nożna).

Patronat nad plebiscytem Panoramy Leszczyńskiej objął m.in. starosta Jarosław Wawrzyniak. Podczas uroczystego podsumowania w ratuszu w Lesznie wręczył najpopularniejszemu zawodnikowi i trenerowi okolicznościowe grawertony.

{gallery}2017/artykuly/Leszno_Sportowiec_Roku_PL_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}