Radni powiatu leszczyńskiego na XXVI sesji przegłosowali aż 14 uchwał. Znaczna ich część dotyczyła przyjęcia informacji i sprawozdań z działalności wykonanej w 2016 r., ale uchwalono także zmiany w organizacji samorządowej oświaty.

Ostatnia sesja Rady Powiatu Leszczyńskiego miała głównie charakter sprawozdawczy. Uczestniczyli w niej komendanci miejscy straży pożarnej Robert Baran i policji Krzysztof Nowak. Obaj w szczegółowych sprawozdaniach przedstawili wyniki pracy podległych im funkcjonariuszy oraz zapewnili, że dzięki dobrze ocenionym przez zwierzchników z Poznania wynikom pracy mundurowych mieszkańcy Leszna i powiatu leszczyńskiego mogą czuć się bezpieczni. Komendanci podziękowali władzom powiatu za sfinansowanie zakupu radiowozu policyjnego i namiotu pneumatycznego dla strażaków. Samorząd wsparł także zakup paliwa dla policyjnych pojazdów patrolujących latem miejscowości letniskowe oraz nagród w konkursach z zakresu ochrony przeciwpożarowej organizowanych przez strażaków.

Radni przyjęli także informacje: o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu leszczyńskiego, o stanie zdrowotności zwierząt na terenie powiatu i o działalności Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie, a także sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego za 2016 r. Podsumowano także prace wszystkich komisji rady powiatu w ub.r.

Rada Powiatu Leszczyńskiego przegłosowała również dwie uchwały związane z tegoroczną reformą oświaty. W pierwszej zgodziła się na podpisanie porozumień z trzema gminami na prowadzenie przez nie od nowego roku szkolnego szkół ponadpodstawowych. We Włoszakowicach nadal będzie funkcjonować liceum ogólnokształcące i zasadnicza szkoła zawodowa, w Brennie - zasadnicza szkoła zawodowa stanie się szkołą branżową, a w Lipnie gimnazjum zostanie przekształcone w szkołę branżową. W drugiej uchwale przyjęto projekt dostosowania sieci powiatowych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. Obie uchwały muszą zostać zaakceptowane przez Kuratorium Oświaty.

Ponadto radni podzielili pieniądze przyznane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kwota ok. 889 tys. zł zostanie przeznaczona na rehabilitację zawodową oraz społeczną. Rada znowelizowała również tegoroczny budżet powiatu. Planowane dochody zmniejszyły się o ok. 434 tys. zł, to głównie skutek niższej niż zakładano subwencji oświatowej. Planowane wydatki zwiększono natomiast o ok. 2 mln zł, głównie dotyczy to nakładów na budowę sieci ścieżek rowerowych w powiecie. Po dokonanych zmianach dochody budżetu samorządu to 45,4 mln zł, wydatki są wyższe o 5,4 mln zł. Deficyt zostanie pokryty z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje powiat planuje wydać w 2017 r. prawie 17 mln zł.