Starostwo Powiatowe w Lesznie prowadzi kwalifikację wojskową mieszkańców powiatu leszczyńskiego. Czynnościom urzędowym poddanych zostanie łącznie prawie 400 osób z siedmiu gmin powiatu.

Kwalifikacja wojskowa ma na celu ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej. Przeprowadzają ją wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtów i starostów. Starostwo Powiatowe w Lesznie organizuje prace powiatowej komisji lekarskiej nr 2 w Lesznie, przedstawiciel urzędu jest jej sekretarzem.

Kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia. W tym roku rocznikiem podstawowym są osoby urodzone w 1998 r.- w powiecie leszczyńskim to 357 osób. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety, w wieku od 19 do 24 roku życia ze względu na wykształcenie – psychologiczne i medyczne – w powiecie to osiem osób. Ponadto przed komisją ma stanąć 31 osób – to starsze roczniki, które dotąd nie zostały poddane kwalifikacji, a także osoby, które wcześniej uzyskały kategorię B.

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym, wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej) oraz wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony. Powiatowa komisja lekarska wydaje orzeczenie z kategoriami: A, B, D i E.