Powiat leszczyński podpisał porozumienia z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie oraz z gminą Lipno. Dokumenty zabezpieczają samorząd przed ewentualną utratą dotacji na przebudowę drogi w Wilkowicach z powodu nieterminowego zakończenia przebudowy wodociągu w tej miejscowości.

Na przebudowę ulic Dworcowej i Święciechowskiej powiat leszczyński otrzymał 2,5 mln zł dotacji z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie postanowiło wcześniej na tych ulicach wymienić 3 km wodociągu i 90 przyłączy. Spółka zleciła opracowanie projektów i w ubiegłym tygodniu ogłosiła dwa przetargi.

Wcześniej MPWiK uzgodniło z Zarządem Dróg Powiatowych w Lesznie terminy zakończenia prac wodociągowych.

- Przebudowa ul. Dworcowej i Święciechowskiej w Wilkowicach została podzielona na cztery etapy. Przebudowa wodociągu w ramach dwóch z nich musi zakończyć się do 30 maja br., a w pozostałych dwóch – do 15 lipca br. To pozwoli wykonawcy prac drogowych na terminowe zakończenie przebudowy ulic, a nam na rozliczenie dotacji z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim – informuje Marian Kaczmarek, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.

Brak dotrzymania terminów zakończenia prac przez inwestorów: MPWiK i gminę Lipno oznaczać będzie opóźnienie rozpoczęcia prac przy przebudowie drogi powiatowej. Aby nie dopuścić do ewentualnej utraty dotacji przez samorząd z przyczyn przez niego niezawinionych, Zarząd Powiatu Leszczyńskiego rozpoczął negocjacje z MPWiK i gminą Lipno na temat zasad współpracy przy realizacji inwestycji przez powiat i spółkę na tym samym terenie i w jednym roku budżetowym oraz udzielenia zabezpieczeń na rzecz powiatu na wypadek opóźnienia prac wodociągowych.

- Nie mogliśmy zgodzić się na przerzucenie na nasz samorząd odpowiedzialności za ewentualne błędy projektowe i opóźnienia w przebudowie wodociągu w Wilkowicach, bo ostatecznie to powiat mógłby ponieść szkodę, jaką byłaby utrata dotacji z budżetu państwa na przebudowę drogi w Wilkowicach. W takim przypadku kwota utraconej dotacji musiałaby być zrekompensowana z budżetu powiatu, a to oznaczałoby konieczność zrezygnowania z innych, wcześniej zaplanowanych, ważnych dla mieszkańców powiatu inwestycji – tłumaczy starosta Jarosław Wawrzyniak.

Kilkutygodniowe negocjacje zakończyły się podpisaniem porozumień powiatu z MPWiK oraz z gminą Lipno. Zgodnie z nim w umowach zawartych z wykonawcami przebudowy wodociągu zawarte zostaną zapisy, że w przypadku zagrożenia terminowego zakończenia prac w Wilkowicach umowa zostanie rozwiązana, a plac budowy przekazany powiatowi. Inwestycja w takim przypadku nie będzie wykonana w pełni, tylko w części. W porozumieniu znalazł się zapis, że gdyby MPWiK i gmina Lipno nie przekazały jednak placu budowy, a doszło do utraty dotacji na przebudowę drogi w Wilkowicach - zwrócą powiatowi równowartość tej kwoty.