Urząd Skarbowy w Lesznie informuje podatników o nowościach przy składaniu zeznań podatkowych za 2016 r.

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona została usługa sporządzenia zeznania podatkowego PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ. Usługa ta adresowana jest do osób fizycznych, także małżonków rozliczających się wspólnie oraz osób samotnie wychowujących dzieci, którzy w danym roku uzyskali dochody od płatników i organów rentowych i zobowiązani są do rozliczenia rocznego na formularzu PIT-37 oraz złożyli w okresie 15 marca do 18 kwietnia 2017 r. wniosek PIT-WZ o sporządzenie przez urząd skarbowy zeznania podatkowego.

Na podstawie wniosku i poprawnych informacji od płatników: PIT-11; PIT-R; PIT-8C; PIT-40A/11A6 administracja skarbowa w ciągu 5 dni roboczych od dnia złożenia poprawnego wniosku PIT-WZ, sporządzi zeznanie podatkowe PIT-37. Informacja o jego sporządzeniu jest przekazywana na podany we wniosku adres e-mail.

Sporządzone na podstawie wniosku PIT-WZ zeznanie podatkowe PIT-37 udostępnione zostaje na Portalu Podatkowym, podatnik powinien zweryfikować pod kątem poprawności i kompletności danych w terminie do 2 maja 2017 r. oraz zaakceptować albo odrzucić.

Wniosek PIT-WZ o sporządzenie przez administrację skarbową zeznania podatkowego PIT-37 za rok 2016 można składać wyłącznie drogą elektroniczną w okresie od 15 marca 2017r. do 18 kwietnia 2017r.

Nowością w tym roku jest umożliwienie emerytom i rencistom przekazania 1% podatku na rzecz OPP bez konieczności sporządzania zeznania o dochodzie. Służy do tego formularz PIT-OP Oświadczenie o przekazaniu 1% podatku Organizacji Pożytku Publicznego i przeznaczony jest dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy otrzymali od organu rentowego roczne odliczenie podatku na formularzu PIT-40A, a podatek wynikający z tego rozliczenia jest podatkiem należnym i chcą przekazać 1% należnego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Oświadczenie PIT-OP można składać drogą elektroniczną lub papierowo w okresie od 15 marca 2017r. do 2 maja 2017r.

Ponadto wszystkie zeznania podatkowe można wysłać przez Internet bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego z wykorzystaniem systemu e-dekleracje.

System e-Deklaracje jest bezpieczny i całkowicie darmowy, a Twoje zeznanie zostanie przesłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że gwarancję bezpieczeństwa dają tylko te formularze, które zostały pobrane ze strony systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl.

PIT przez Internet w pięciu krokach:

1. wejdź na stronę systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl, pobierz i zainstaluj z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in),

2. wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz z zakładki – Formularze, a następnie go wypełnij,

3. podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2015 rok,

4. wyślij dokument,

5. pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.