Nawałnice i burze, które wystąpiły w ubiegłym tygodniu, na szczęście nie spowodowały w powiecie leszczyńskim tragicznych skutków, tak jak w innych regionach kraju. Osoby poszkodowane przez żywioł mogą składać wnioski o wypłatę zasiłków z budżetu państwa.

Z informacji uzyskanych z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lesznie wynika, że efektem ubiegłotygodniowych burz i ulew były 23 interwencje strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie w powiecie leszczyńskim. Było to wypompowywanie wody z zalanych piwnic oraz usuwanie połamanych drzew i gałęzi.

Osoby poszkodowane przez żywioł mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa. W tym celu należy złożyć w urzędach miejskich lub gminnych wnioski o wypłatę zasiłków celowych dla poszkodowanych rodzin lub osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, nie mogąc zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne. Kwota zasiłku nie może przekroczyć 6 tys. zł. Ponadto w zależności od skali zniszczenia powstałego w gospodarstwie domowym pomoc może być również przyznawana na remont budynku lub lokalu mieszkalnego w kwocie nie większej niż 100 tys. zł.