Już drugi rok szkolny funkcjonuje oddział przedszkolny w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie. Przebywają w nim dzieci z kilkoma rodzajami niepełnosprawności.

Oddział przedszkolny liczy siedmioro przedszkolaków. We wrześniu 2017 r. został utworzony drugi oddział ze względu na niepełnosprawności – sprzężenia dzieci: autyzm, niedosłuch, niepełnosprawność intelektualną, niepełnosprawność ruchową i zespół downa.

Od tradycyjnego przedszkola placówkę w Rydzynie odróżnia kameralność umożliwiająca efektywną pracę pedagogiczną oraz mała liczebność w grupach, która pozwala na indywidualizację pracy i dobry kontakt z dzieckiem. Nauczyciele stwarzają każdemu przedszkolakowi szansę rozwoju na miarę jego możliwości, podążają za indywidualnym tempem rozwoju i wspierają w dążeniu do samodzielności.

Dzieci bawią się, uczą i nabywają umiejętności rozwijając swoją osobowość i aktywność wobec siebie i innych w atmosferze akceptacji, wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa. W pracy z dziećmi specjalistyczna kadra wykorzystuje wiele metod, m.in. elementy terapii metodą Weroniki Sherborn, ćwiczenia relaksacyjne (ćwiczenia oddechowe, masaże relaksacyjne), muzykoterapię, metodę integracji sensorycznej, elementy terapii metodą gimnastyki rytmicznej A. M. Kniessów, metodę Knillów, arteterapię, metodę zajęć praktycznych, metodę pedagogiki zabawy, metodę opcji.

Przedszkole prowadzi rekrutację przez cały rok szkolny. Pierwszym krokiem w staraniu się o przyjęcie dziecka do przedszkola specjalnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na posiadaną przez dziecko diagnozę. Można je uzyskać w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

{gallery}2017/artykuly/Rydzyna_SOSW_przedszkole_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}