Powiat Leszczyński - Ścieżki możliwości

Powiat Leszczyński - ścieżki możliwości

Miło nam poinformować, że funkcjonujący od 2008 roku w strukturach Wydziału Budżetowo-Finansowego, Planowania i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Lesznie Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich uzyskał najwyższą z możliwych ocenę wzorową w ramach procesu certyfikacji prowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju

W ramach certyfikacji oceniany był poziom obsługi klienta w Punkcie oraz ocena poziomu wiedzy merytorycznej osób w nich pracujących i umiejętności ich wykorzystania podczas udzielanych konsultacji. Certyfikacją objęte zostały wszystkie Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich z całej Polski ( tj. 74 Punkty). Lokalny Punkt Informacyjny z Leszna w ww. rankingu zajął wysoką, szóstą, pozycję.
Punkt Informacyjny świadczy bezpłatne oraz dostępne dla każdego usługi polegające m.in. na ocenie czy pomysł na projekt ma szansę otrzymać dotację lub preferencyjną pożyczkę z Funduszy Europejskich, przypisaniu pomysłu do konkretnego priorytetu i działania w programie finansowanym z Funduszy. Posiadający bogate doświadczenie w realizacji projektów specjaliści ds. funduszy europejskich  informują o warunkach, kryteriach i procedurach przyznania dotacji, przedstawiają „krok po kroku” proces ubiegania się o dofinansowanie oraz przekazują dane kontaktowe do instytucji, które przyznają dotacje. Istnieje możliwość uzyskania wsparcia na etapie realizacji i rozliczenia projektu. Ponadto konsultanci służą także wiedzą na temat obowiązujących dokumentów, procedur i terminów. Pracownicy Punktu organizują spotkania informacyjne oraz szkolenia z tematyki Funduszy Europejskich, w ramach Mobilnych Punktów Informacyjnych dyżury w miejscowościach, w których nie ma siedziby punktu, pomagają także  beneficjentom ostatecznym (czyli np. osobom chcącym wziąć udział w szkoleniach lub stażach finansowanych z Funduszy) w znalezieniu odpowiedniego projektu.
W roku 2016 z porad leszczyńskiego PI FE skorzystało ponad 2 600  klientów, natomiast już
w I półroczu br. blisko 1 800 potencjalnych beneficjentów/beneficjentów funduszy europejskich.