Samorządowcy Leszna, powiatu leszczyńskiego i gmin powiatu uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste Zgromadzenie Samorządowe uchwaliło w Lesznie deklarację oddającą hołd wszystkim, którzy walczyli za wolną Ojczyznę.

Uroczyste Zgromadzenie Samorządowe zorganizowano dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz obecnych i byłych przedstawicieli samorządów Leszna, powiatu leszczyńskiego oraz gmin Krzemieniewo, Lipno, Osieczna, Rydzyna, Święciechowa, Wijewo i Włoszakowice uczestniczyli w nim zaproszeni goście, m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, kapłani.

Zgromadzenie rozpoczął przewodniczący - senior Jan Szkudlarczyk - przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego, potem na prowadzącego obrady wybrano Sławomira Szczota, przewodniczącego Rady Miejskiej Leszna. Wśród przemawiających był m.in. starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, który przypominając o wielkopolskiej drodze do wolności przeczytał list Antoniego Kamieniarza, gospodarza z Grotnik z lata roku 1918, w którym pisał o końcu wojny i odradzającej się Polsce.

Samorządowcy przez aklamację przyjęli Deklarację Samorządów Ziemi Leszczyńskiej w 100.rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w której oddali hołd wszystkim tym, „którzy poświęcili na ołtarzu Ojczyzny swoje zdrowie i życie w walce o suwerenność i niepodległość".

W zgromadzeniu uczestniczyli radni powiatu leszczyńskiego oraz wicestarosta Robert Kasperczak.

fot. L.Matuszewska leszno24.pl

{gallery}2018/artykuly/Leszno_100lecie_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}