Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Zapewnienie dzieciom opieki w rodzinnych formach pieczy zastępczej, czyli w rodzinach zastępczych to od lat priorytet Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie. Pod tym względem powiat leszczyński należy do ścisłej czołówki krajowej.

Z raportu „Postępy deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej”, przygotowanego przez WiseEuropa, Fundację Przyjaciółka i Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej wynika, że w ponad 70 powiatach opieka rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka jest regułą, a instytucjonalna, np. domy dziecka – wyjątkiem. W chwili zbierania danych do raportu w 2017 r. w sześciu z nich, w tym w leszczyńskim, w ogóle nie umieszczało się dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Z danych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie wynika, że w powiecie leszczyńskim w 2017 r. funkcjonowało 36 rodzin zastępczych, w których przebywało 84 dzieci. Wśród nich aż 18 pochodzi z innych powiatów. Na ich wychowanie przekazywane są pieniądze z innych samorządów.

Zdecydowana większość dzieci z powiatu leszczyńskiego umieszczana jest w rodzinach zastępczych na swoim terenie. W 2017 r. na terenie powiatu gostyńskiego przebywała jedna osoba i to tylko dlatego, że rodzina zastępcza tam się przeprowadziła.

Powiat leszczyński ma bardzo silnie rozbudowaną sieć rodzin zastępczych. W 2017 r. tylko dwoje dzieci przebywało w pieczy instytucjonalnej - jedno dziecko w Domu Dziecka w Lesznie (przez 7 miesięcy), a drugie - w Domu Dziecka w Łaszczynie. Koszt utrzymania dzieci w roku 2017 w tych placówkach opiekuńczo-wychowawczych wyniósł 26 tys. zł i pokrywany był w całości z budżetu powiatu.

Logo strony