W stolicach dwóch gmin powiatu leszczyńskiego oddano do użytku nowe przedszkola. W uroczystościach ich otwarcia w Święciechowie i Osiecznej uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu.

Budowa nowych przedszkoli samorządowych w Święciechowie i Rydzynie była możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze na inwestycje samorządowe znalazły się w budżecie Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji, utworzonego specjalnie dla miasta Leszna, powiatu leszczyńskiego oraz gmin położonych wokół Leszna: Lipna, Święciechowy, Rydzyny i Osiecznej.

Gminy Święciechowa i Rydzyna zdecydowały, że w ramach dostępnej dla nich w puli LOSI pieniędzy na dofinansowanie inwestycji zbudują przedszkola. W Święciechowie za ponad 10 mln zł (dofinansowanie z UE to 4,1 mln zł) powstała placówka dla 300 dzieci. Obiekt składa się z czterech niezależnych modułów, każdy dla innej grupy wiekowej, połączonych salą przeznaczoną do ćwiczeń sportowych i występów. W Rydzynie z kolei za ok. 7,5 mln zł (dofinansowanie z budżetu UE to 4,2 mln zł) powstał dwukondygnacyjny obiekt dla 200 dzieci wraz z dużym placem zabaw.

W uroczystych otwarciach przedszkoli uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu leszczyńskiego – przewodniczący Rady Powiatu Jan Szkudlarczyk i radni powiatu oraz starosta Jarosław Wawrzyniak.

Otwarcie Przedszkola w Święciechowie - foto J.Adamek

{gallery}2018/artykuly/Swieciechowa_przedszkole_otwarcie_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}

Otwarcie Przedszkola w Rydzynie

{gallery}2018/artykuly/Rydzyna_przedszkole_otwarcie_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}