Powiat leszczyński otrzyma 6,7 mln zł dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej na budowę ciągu pieszo – rowerowego z Gołanic przez Jezierzyce Kościelne do Włoszakowic. Inwestycja ma być wykonana w 2019 r.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu poinformował władze powiatu leszczyńskiego o możliwości dofinansowania z WRPO 20114-2020 realizacji projektu „Budowa ciągu pieszo – rowerowego Gołanice, Jezierzyce Kościelne, Włoszakowice wraz z organizacją miejsc przesiadkowych na terenie Powiatu Leszczyńskiego w ramach zadania Ograniczenie emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej ścieżki Gołanice-Włoszakowice”. Wniosek o dofinansowanie tego projektu został złożony przez powiat już w 2016 r. i mimo pozytywnej oceny, z braku wystarczającej puli pieniędzy w konkursie, nie został rekomendowany do dofinansowania.

W związku z pojawieniem się oszczędności w budżecie konkursu Urząd Marszałkowski zwrócił się z pytaniem, czy powiat jest nadal zainteresowany realizacją tego projektu. Po potwierdzeniu ze strony Zarządu Powiatu Leszczyńskiego Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania na te inwestycję.

Przedmiotem projektu jest budowa ciągu pieszo-rowerowego Gołanice - Jezierzyce Kościelne - Włoszakowice wraz z organizacją miejsc przesiadkowych na terenie powiatu leszczyńskiego oraz budową efektywnego energetycznie oświetlenia i przeprowadzeniem kampanii informacyjno-promocyjnej na terenie powiatu leszczyńskiego i miasta Leszna. W ramach inwestycji ma powstać ok. 10 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 8 miejsc przesiadkowych, zlokalizowanych w Święciechowie, Gołanicach, Jezierzycach Kościelnych, na Krzyżowcu, we Włoszakowicach, w Boszkowie Letnisku, w Pawłowicach, w Oporowie, zamontowana zostanie także tablica informacyjna z mapą i stojaki na rowery na dworcu kolejowym w Lesznie.

Wartość projektu – w cenach z 2016 r. – to 7.999.999,94 zł, z czego dofinansowanie z budżetu UE to 6.727.394,78 zł. Przetarg na wykonanie ciągu pieszo – rowerowego zostanie ogłoszony prawdopodobnie pod koniec tego roku.