W trosce o bezpieczeństwo wychowanków w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Rydzynie przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją wychowanków, nauczycieli oraz pracowników z budynków ośrodka.

Przebieg ewakuacji w szkole nadzorowali: - St. bryg. mgr inż. Maciej Zdęga - Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie oraz mł. bryg. Rafał Wypych – Kierownik sekcji ds. kontrolno – rozpoznawczych. Zbiórka na wyznaczonych miejscach ewakuacyjnych była potwierdzeniem, że wszystkie osoby będące w szkole i  internacie zdążyły się ewakuować w wyznaczonym czasie. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie zasadami postępowania w czasie zagrożenia pożarowego.

Ewakuacja polegała na sprawnym i zorganizowanym przemieszczeniu ludzi z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, w miejsce dla nich bezpieczne. Głównym celem ćwiczeń było zapoznanie wychowanków i pracowników ośrodka z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Na zakończenie komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie przekazał ośrodkowi kalendarze na 2019 r.