Rada Powiatu Leszczyńskiego na VI sesji podjęła pięć uchwał, m.in. stanowisko wyrażające zaniepokojenie bardzo trudną sytuacją producentów trzody chlewnej w powiecie leszczyńskim.

Radni powiatu m.in. zwiększyli tegoroczny budżet samorządu o ok. 378 tys. zł do kwoty 53.263.309 zł po stronie dochodów i 53.678.150 zł po stronie wydatków. Deficyt w kwocie 414.841 zł zostanie pokryty z nadwyżki z lat ubiegłych. Radni przyjęli także sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej w 2018 r.

Ponadto rada podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielenia dotacji celowej z budżetu powiatu spółkom wodnym, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz sposobu jej rozliczenia. Maksymalna wysokość dotacji została ustalona na 100 tys. zł.

Rada powiatu uchwaliła też stanowisko wyrażające zaniepokojenie bardzo trudną sytuacją producentów trzody chlewnej, której wynikiem są niskie ceny żywca przy rosnących kosztach produkcji. Rada oczekuje skutecznych działań ze strony rządzących, mających na celu ratowanie producentów trzody chlewnej, ochronę przed zalewem rodzimego rynku przez mięso i żywiec wieprzowy z importu (z krajów zachodnich UE, jak i zza wschodnich granic kraju) oraz podjęcie radykalnych i kompleksowych działań wobec ASF, czyli afrykańskiego pomortu świń.