Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Z barometru zawodów wynika, że najbardziej w powiecie leszczyńskim brakuje kierowców autobusów i samochodów ciężarowych oraz tapicerów.

Barometr Zawodów to  jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody w danych powiatach w Polsce oraz na poziomie województwa. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Dane za 2018 r. wskazują, że na poziomie regionu leszczyńskiego można wyróżnić 22 zawody z dużym deficytem, 91 zawodów z deficytem oraz 16 zawodów nadwyżkowych. W powiecie leszczyńskim możemy wyróżnić 31 zawodów deficytowych oraz zawodów z dużym deficytem. Dla porównania w powiecie gostyńskim jest ich 74, w rawickim – 55, kościańskim - 52, a w mieście Lesznie – także 31.

Wśród zawodów z dużym deficytem w powiecie leszczyńskim znajdują się kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych oraz tapicerzy, a wśród deficytowych m.in. cieśle, dekarze, elektrycy i elektromechanicy, graficy komputerowi, krawcy, kucharze, mechanicy, murarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, piekarze, programiści, robotnicy budowlani, spawacze, ślusarze.

W powiecie leszczyńskim wykazano także 5 zawodów nadwyżkowych. Największa popularnością cieszą się zawody ekonomisty, pedagoga, pracownika biura podróży, cukiernika oraz pracownika technologii żywności i żywienia.

Logo strony