Ponad 1800 podpisów zebrali mieszkańcy Lasocic, Przybyszewa i Długich Starych pod petycją do ministra infrastruktury w sprawie wybudowania drogi rowerowej do Leszna. W spotkaniu kończącym akcję uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Mimo wybudowania drogi ekspresowej S5 przez powiat leszczyński i wyremontowania odcinka drogi krajowej nr 5 przez Lasocice, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zbudowała dotąd ścieżki rowerowej z Długich Starych przez Lasocice do Leszna. Ruch, w tym ciężarowy, na krajówce jest bardzo duży, rowerzyści narażeni są na ogromne niebezpieczeństwo.

Mieszkańcy Lasocic, Przybyszewa i Długich Starych w gminie Święciechowa zorganizowali kilkutygodniową akcję społeczną na rzecz promocji budowy ścieżki rowerowej wzdłuż krajowej „12”. W akcję zbierania podpisów pod petycją do ministra infrastruktury i dyrektora GDDKiA zaangażowało się bardzo dużo osób, zebrano ich łącznie 1821. W promocji projektu budowy ścieżki uczestniczyły także dzieci, które wykonały prace plastyczne w ramach konkursu „Bezpieczna droga - moja wymarzona ścieżka rowerowa”. Pierwsze miejsce zajęła Jagoda Macieszonek ze SP nr 3 w Lesznie, a w nagrodę otrzymała rower ufundowany przez radnych gminy Święciechowa i powiatu leszczyńskiego.

Petycja trafi do ministra infrastruktury i dyrektora GDDKiA, pisma o poparcie tak ważnej inwestycji wysłane zostały m.in. do prezydenta RP, premiera, parlamentarzystów i władz lokalnych.

W spotkaniu podsumowującym zbieranie podpisów pod petycją i konkurs plastyczny uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.