Powiat leszczyński otrzyma do 2.677.741 zł na trwającą od kwietnia br. przebudowę drogi powiatowej Mórkowo – Wilkowice. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Dróg Samorządowych.

W ubiegłorocznym konkursie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 powiat leszczyński złożył dwa wnioski o dofinansowanie inwestycji. Przebudowa drogi powiatowej w gminie Lipno, na odcinku Mórkowo (od skrzyżowania drogi Lipno – Smyczyna) do Wilkowic (łącznie ok. 3,7 km) znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej, natomiast przebudowa ok. 3,8 km drogi powiatowej w gminie Rydzyna, od kościoła w Dąbczu przez Nową Wieś do granicy z gminą Osieczna - znalazła się na 25 miejscu listy, które już nie gwarantuje dofinansowania.

W związku z powołaniem do życia nowego programu rządowego – Funduszu Dróg Samorządowych – samorząd do 9 maja nie wiedział, czy otrzyma dofinansowanie połowy kosztów przebudowy drogi Mórkowo – Wilkowice. Dopiero po akceptacji listy przez premiera wojewoda wielkopolski opublikował listę zadań. Otwiera ją przebudowa wspomnianej drogi, na którą powiat otrzyma maksymalnie 2.677.741 zł dofinansowania.

Natomiast przebudowa drogi Dąbcze - Nowa Wieś - Kąkolewo i dotacja w kwocie 2.762.389 zł znalazła się na drugim miejscu listy rezerwowej z dużą szansą, że w wyniku oszczędności na przetargach bądź rezygnacji innych samorządów pieniędzy starczy na dotację dla powiatu leszczyńskiego.