Starostwo Powiatowe w Lesznie już po raz dziesiąty jest organizatorem programu edukacyjnego „Zielona szkoła”. W tegorocznej edycji bierze udział 20 szkół z terenu powiatu leszczyńskiego.

Cel programu „Zielona szkoła” to wychowanie człowieka wrażliwego na problemy przyrody i szanującego jej prawa. Dzięki zajęciom w plenerze nie tylko upowszechniana jest wiedza o przyrodzie, ale przede wszystkim propagowane są konkretne zachowania korzystne dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie – wzrasta poziom świadomości ekologicznej dzieci.

Zajęcia odbywają się w ośrodkach edukacyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie, Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Lesznie, Nadleśnictwa Włoszakowice oraz Nadleśnictwa Karczma Borowa.

W ośrodku edukacyjnym Stacji Uzdatniania Wody w Zaborowie w zajęciach uczestniczyły m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej z Osiecznej. Dowiedziały się jak to się dzieje, że z kranu leci woda albo dlaczego czasami jej nie ma. Po zwiedzaniu obiektów na salce edukacyjnej odbyły się zajęcia polegające na rysowaniu schematu oczyszczalni, układaniu puzzli, które nie tylko pozwalają powtórzyć wiadomości przekazane uczestnikom podczas wycieczki po stacji, ale także uczą pracy w zespole.

W Nadleśnictwie Włoszakowice w Ośrodku Edukacji Leśnej „Zaskroniec” w Koczurach uczniowie z Zespołu Szkół Gminnych Krzemieniewo - Garzyn odwiedzili ścieżkę przyrodniczo-leśną oraz zapoznali się z ochronką dla zwierząt. Nadleśnictwo przygotowało trasę z kilkoma przystankami, która przebiega wokół zagród i wolier ze zwierzętami. Trasa o długości 1 km i jej otoczenie są bardzo urozmaicone, zwiedzający mogą zobaczyć bór sosnowy, fragment torfowiska i zarastające bagna, a także pomniki przyrody. Ochronka dla zwierząt powstała w 2008 r. Mają tu szanse trafić wszystkie leśne zwierzęta, którym działanie człowieka lub kontuzja uniemożliwiły życie w naturze. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. jelenie, daniele, sarny dziki, papużki i pawie oraz zwiedzić mini muzeum, w którym zgromadzono różne eksponaty związane z leśnictwem.

{gallery}1.2019/zielona_szkola,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}