3 września br. o godz. 12:00 w Archiwum Państwowym w Lesznie zostanie otwarta wystawa  „Powiat leszczyński 1939”, która upamiętnia 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

Organizatorami wystawy są Archiwum Państwowe w Lesznie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa -  Pracownia Terenowa w Trzebinach. Wystawa wpisuje się także w tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

W ramach wystawy przedstawione będzie 15 dużych plansz z  dokumentami, fotografiami i mapami obrazującymi sytuację na terenie powiatu leszczyńskiego w 1939 r., graniczącego z Niemcami.

Tematycznie plansze dotyczą m.in. funkcjonowania placówek Straży Granicznej, mniejszości niemieckiej na terenie powiatu leszczyńskiego, wybuchu wojny, wypadu polskich żołnierzy z Leszna pod Wschowę w dniu 2 września 1939 r., szlaku bojowego 55 Poznańskiego Pułku Piechoty i 17 Pułku Ułanów w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r., wkroczenia Niemców  4 września 1939 r. do Leszna     i egzekucji w Lesznie 20 Polaków w dniu 21 października 1939 r.

Dodatkowo w gablotach prezentowane będą m.in. reprinty polskich gazet z pierwszych dni września 1939 r. oraz elementy wyposażenia polskich żołnierzy.

Znajdujące się na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lesznie i Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pracowni Terenowej w Trzebinach oraz od osób prywatnych.

Na zdjęciu

Mapa powiatu leszczyńskiego z II poł. lat 30-tych XX wieku