Do 21 kwietnia br. w galerii w leszczyńskim ratuszu można zwiedzać wystawę pokonkursową Małe Konfrontacje 2016. Na piętnastą edycję wojewódzkiego konkursu literacko-fotograficzno-plastycznego dla młodzieży szkolnej zgłoszono blisko 1400 prac.

Organizatorem Małych Konfrontacji jest Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Lesznie. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej województwa wielkopolskiego.

- Odkrywa talenty, uzdolnienia, możliwości wyrażania siebie w trzech dziedzinach twórczości: literackiej, fotograficznej i plastycznej – informuje Roman Józefiak, komisarz konkursu, przewodniczący LSTW.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 460 młodych twórców. W dziale literackim 120 autorów, w fotografii – 113, a w plastyce - 227. Łącznie komisja konkursowa oceniła 1380 prac. Jury w poszczególnych działach konkursu wyłoniło „złote dziesiątki” laureatów. Wybrało również prace do wystawy pokonkursowej: w dziale fotografii - 71 prac 48 autorów, w dziale plastyki - 88 prac 78 autorów.

Do „złotej dziesiątki” laureatów zakwalifikowali się:

KONKURS LITERACKI: Magdalena Bródka – lat 18 – Kiełczewo - za „Provehito in altum” i „Niedoskonałe wspomnienie”; Wojciech Dolatowski – lat 18 – Michałowo - za felieton „Gdybym zamknął się w pokoju na miesiąc… czy ktoś by jeszcze o mnie pamiętał?”; Natalia Górniak – lat 16 – Kościan - za „Wierzę w siebie, wierzę w Ciebie”; Weronika Janiszewska – lat 15 – Poznań - za „Piano pianissimo”; Katarzyna Kaczmarek – lat 13 – Gostyń - za prozę poetycką „Morze”; Anna Kierych – lat 16 – Leszno - za „Spowiedź mordercy”; Jan Kłósak – lat 18 – Ostrów Wlkp. - za wiersze „Niepoprawny” i „Ziemia”; Dominik Mendyka – lat 15 – Gostyń - za wiersz „Narodziny”; Marta Nowak – lat 13 – Gostyń - za „Apokalipsę codzienności”; Maja Waśkowiak – lat 10 – Leszno - za „Oczami Toli”.

KONKURS FOTOGRAFICZNY: Eliza Bukowska – lat 15 – Jarocin - za pracę „Gniew”; Zuzanna Dobiała – lat 13 – Leszno – „Woda życia”; Wiktoria Dolczewska – lat 15 – Nowa Wieś – zestaw 2 prac „Bujaj się bujaj”; Anna Frankowska – lat 15 – Włoszakowice – za pracę „Krzyk”; Alicja Jabczyńska – lat 12 – Leszno – „Zatrzymać dzieciństwo”; Sara Klonowska – lat 18 – Strzelce Wielkie – „Projekcja”; Patrycja Kowalska – lat 16 – Popowo Stare – „Strach”; Łukasz Ławecki – lat 17 – Leszno – „Głucho wszędzie” Jędrzej Parzy – lat 16 – Piaski – „Pasja nie umiera”; Kacper Ptaszkowski – lat 17 – Bojanowo – „Zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej”.

KONKURS PLASTYCZNY: Krystian Andrzejewski – lat 17 – Pijanowice – za pracę „Zachód słońca”; Kamil Chodyła – lat 8 – Krzemieniewo – „Regaty”; Jonna Giera – lat 18 – Gostyń – „Drzewo”; Lena Gniłka – lat 5 – Krzemieniewo – „Dama”; Przemysław Kulski – lat 17 – Rydzyna – „Nić porozumienia”; Weronika Mielcarek – lat 16 – Rydzyna – „Moje kotki”; Dawid Nadolny – lat 11 – Wydorowo – „Spacer mrówki”; Blanka Poprawska – lat 5 – Krzemieniewo – „Rodzina”; Weronika Przybył – lat 11 – Gostyń – „Krab”; Olga Szczepaniak – lat 13 – Kąkolewo – „Mój mały świat”.

Wystawa pokonkursowa będzie czynna w leszczyńskim ratuszu do 21 kwietnia br. (poniedziałek, wtorek: godz. 12-15, środa–czwartek–piątek: godz. 15-18).

XV Małe KONFRONTACJE 2016