Samorząd powiatu leszczyńskiego chce przekazać gminie Rydzyna część drogi z Kaczkowa w kierunku Czerniny w powiecie górowskim. Po dokonaniu formalności, w 2017 r., władze Rydzyny planują jej modernizację, podobne prace chce wykonać gmina Góra.

Około czterokilkometrowy odcinek drogi z Czerniny do Kaczkowa w niedalekiej przyszłości stanowić będzie najkrótszy dojazd dla mieszkańców północnej części powiatu górowskiego do drogi ekspresowej S5 Poznań – Wrocław. W związku z tym samorządowcy dwóch powiatów: leszczyńskiego i górowskiego oraz gmin Rydzyna i Góra postanowili poprawić dojazd do przyszłego węzła "Kaczkowo" na S5.

- Dziś droga z Kaczkowa do Czerniny w połowie stanowi własność powiatu leszczyńskiego, a w połowie górowskiego. Nie spełnia jednak statusu drogi powiatowej, bo nie łączy siedzib sąsiednich gmin. Ma wybitnie charakter gminny i właśnie gminy są zainteresowane jej przejęciem – tłumaczy starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Podczas spotkania władz czterech samorządów ustalono, że z początkiem 2017 r. właścicielami drogi staną się gminy Rydzyna i Góra. Obie planują modernizację nawierzchni jezdni i pobocza. Rydzyna zamierza złożyć wniosek o dotację z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a Góra - w ramach programu rewitalizacji Czerniny.

droga