W znajdującym się w obszarze ochronnym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ASF powiecie leszczyńskim dotąd nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia dzika tą chorobą.

Od 17 grudnia ub.r. cały powiat leszczyński znajduje się w obszarze ochronnym, co zostało spowodowane wykryciem ASF u padłych dzików w graniczących z leszczyńskim powiatach wschowskim i wolsztyńskim. Podczas przeprowadzonych w grudniu ub.r. z udziałem ok. 70 osób przeszukiwaniach obwodów łowieckich w powiecie leszczyńskim nie znaleziono padłych dzików.

Raport Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu na temat działań związanych z ASF

Mapa ognisk ASF

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.