Radni podczas posiedzeń komisji Rady Powiatu Leszczyńskiego zapoznali się z zasadami zimowego utrzymania dróg i wizytowali bazę Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.

Zasady zimowego utrzymania dróg na terenie powiatu leszczyńskiego w sezonie zimowym 2019/2020 zostały ustalone Uchwałą Nr 94/2019 Zarządu Powiatu Leszczyńskiego z dnia 9 października 2019 r. Określono w niej standardy i odstępstwa od nich w jakich mają być utrzymywane drogi powiatowe.

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych zapewniają pracownicy ZDP własnym sprzętem (5 pojazdów) oraz firmy zewnętrzne. W przetargu na świadczenie usług sprzętowo-transportowych przy zimowym utrzymaniu dróg powiatowych w okresie od 15 listopada 2019 r. do 15 kwietnia 2020 r. ZDP podpisał umowy z sześcioma firmami  na wykorzystanie 16 pojazdów.

Na potrzeby zimowego utrzymania dróg ZDP w Lesznie kupił w ub.r. 414 ton piasku oraz 348 ton soli, łącznie o wartości 88 tys. zł. Do zimowego utrzymania dróg w sezonie 2019/2020 przygotowano 44 proc. mieszaninę piasku z solą, której stan na dzień 1 listopada 2019 r. wynosił 1030 ton (w tym 218 ton pozostałości z poprzedniego sezonu).

Mimo dość łagodnej zimy od listopada ub.r. było kilkanaście dni z przymrozkami, w których na drogi zarządzane przez ZDP zostało wysypanych łącznie 290 ton mieszaniny piasku z solą. Dotychczas powiat na zimowe utrzymanie dróg wydał 146 tys. zł.

Radni powiatu leszczyńskiego wizytowali bazę Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie, gdzie zapoznali się ze stanem sprzętu drogowego oraz stanem technicznym pomieszczeń administracyjnych.