Żołnierze 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna aktywnie uczestniczą w działaniach wykonywanych w stanie zagrożenia epidemicznego.

Stacjonujący w Lesznie 125 batalion lekkiej piechoty 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej od kilku dni aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. O części tych zadań informował podczas wideokonferencji w Starostwie Powiatowym w Lesznie mjr Tomasz Płotczyk, zastępca dowódcy 125 blp. Ponieważ sytuacja jest niezwykle dynamiczna, niemal codziennie pojawiają się nowe zadania dla terytorialsów.

Jak informuje kpt Marcin Misiak, rzecznik 12 WBOT, żołnierze powoływani są do służby na czas wykonania konkretnych zadań. Są to na razie głównie ci żołnierze, którzy w cywilu nie pracują, albo mają przerwy w pracy bądź w studiach.

Dotychczas terytorialsi z Leszna m.in. wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na przejściach granicznych w województwie lubuskim oraz na lotnisku Ławica w Poznaniu. Wykonywali m.in. badania temperatury ciała osób przekraczających granicę oraz zbierali wypełnione karty lokalizacyjne.

Spora grupa żołnierzy zajmuje się też konwojowaniem transportów z zaopatrzeniem szpitalnym oraz żywności do instytucji opiekujących się m.in. osobami starszymi. W przypadku wzrostu liczby osób zakażonych i poddawanych kwarantannie będą wykonywali czynności pomocnicze i porządkowe w wyznaczonych do tego miejscach.

Dotychczas do służby powołanych zostało ok. 100 żołnierzy z leszczyńskiego batalionu. W zależności od skali potrzeb wyznaczone zadania może podjąć nawet cała licząca ok. 1500 żołnierzy Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.