Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała ze spółką Budimex umowę na budowę drogi ekspresowej S5 od węzła Leszno Południe do Kaczkowa. Ten odcinek ekspresówki ma być gotowy w połowie 2018 r.

Budowę przebiegającego przez powiat leszczyński odcinka S5 Radomicko - Kaczkowo podzielono na dwa etapy. Wojewoda wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej, która otworzyła zielone światło dla tej inwestycji.

GDDKiA podpisała umowę na budowę krótszego z dwóch etapów przebiegającego przez powiat leszczyński – od węzła Leszno Południe do istniejącego już węzła Kaczkowo. Spółka Budimex zrobi to w ciągu 20 miesięcy, do tego trzeba jednak doliczyć zimowe przerwy w inwestycji. Uwzględniając je, umowny termin zakończenia prac to połowa 2018 r.

Inwestycja będzie kosztować ok. 236 mln zł. Zakres prac obejmuje m.in. budowę 9,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu), węzła drogowego Leszno Południe oraz ośmiu obiektów inżynierskich; jednego mostu w ciągu drogi ekspresowej, czterech wiaduktów drogowych, jednego górnego przejścia dla zwierząt. Oprócz budowy S5 kontrakt przewiduje budowę łącznika od węzła Leszno Południe do węzła Dąbcze. Droga ta połączy nową drogę ekspresową z obecną krajową „piątką” w rejonie zjazdu w kierunku Dąbcza. Powstaną więc dwa wiadukty w ciągu tego łącznika, w tym jeden nad linią kolejową Poznań – Wrocław.

- Prace przy budowie łącznika rozpoczną się po podpisaniu porozumienia z powiatem leszczyńskim oraz gminami Leszno, Rydzyna i Święciechowa. Samorządy będą partycypować w kosztach jego budowy poprzez rezygnację z odszkodowań za przejęte pod inwestycję grunty – informuje Urszula Cieślak, rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA.

Budowę przebiegającego przez powiat leszczyński odcinka S5 Radomicko - Kaczkowo podzielono na dwa etapy. Wojewoda wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej, która otworzyła zielone światło dla rozpoczęcia budowy.

Inwestycja będzie kosztować ok. 236 mln zł. Zakres prac obejmuje m.in. budowę 9,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu), węzła drogowego Leszno Południe oraz osiem obiektów inżynierskich; jednego mostu w ciągu drogi ekspresowej, czterech wiaduktów drogowych, jednego górnego przejścia dla zwierząt. Oprócz budowy S5 kontrakt przewiduje budowę łącznika od węzła Leszno Południe do węzła Dąbcze. Droga ta połączy nową drogę ekspresową z obecną krajową „piątką”. Powstaną więc dwa wiadukty w ciągu tego łącznika, w tym jeden nad linią kolejową Poznań – Wrocław.

- Prace przy budowie łącznika rozpoczną się po podpisaniu porozumienia z powiatem leszczyńskim oraz gminami Leszno, Rydzyna i Święciechowa. Samorządy będą partycypować w kosztach jego budowy poprzez rezygnację z odszkodowań za przejęte pod inwestycje grunty – informuje Urszula Cieślak, rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA.