Firmy rolnicze z powiatu leszczyńskiego uczestniczyły w XXII Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych „Sielinko 2016”. Impreza była połączona z Wielkopolskimi Targami Rolniczymi.

Tradycja cyklicznych wystaw rolniczych organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu sięga 1993 r. Początkowo była to impreza typowo lokalna, która z czasem przerodziła się w targi o zasięgu wojewódzkim, a nawet krajowym. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych tradycyjnie prezentuje czołówkę hodowlaną bydła mięsnego i mlecznego, trzody chlewnej, koni, owiec, kóz oraz drobiu.

Powiat leszczyński reprezentowany był przez najlepszych hodowców bydła i trzody. W drugim dniu wystawy odbyła się na ringu prezentacja nagrodzonych zwierząt i wręczenie hodowcom nagród i dyplomów – informuje Janusz Perski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Hodowcy z powiatu leszczyńskiego tradycyjnie zebrali szereg prestiżowych wyróżnień. Tytuły czempionów w trzodzie chlewnej zdobyli: OHZ Garzyn (za knurki rasy wbp i pbz oraz za loszki rasy wbp), Leszek Prałat z Nowej Wsi za knurki mieszańce i IŻ PIBZD Pawłowice za knurki linii 990. Czempiona w kategorii bydło mięsne uzyskały buhaje rasy Limousne z Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare, a wśród bydła mlecznego – super czempiona w kategorii jałowice II kategoria wiekowa oraz czempiona w kategorii krowy III i dalsze laktacje – OHZ Garzyn. Anna Skórnicka z Lipna zdobyła tytuł czempiona za stadko rodzicielskie kur nieśnych zielononóżki kuropatwianej przeznaczonych do półintensywnej produkcji jaj. OHZ Garzyn kolejnego czempiona uzyskał za tryka rasy merynos polski.

Podobnie jak w latach ubiegłych Starostwo Powiatowe w Lesznie ufundowało dwa puchary dla najlepszych hodowli w powiecie leszczyńskim. Wręczył je podczas wystawy starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak. Oba odebrał dr Tadeusz Ziółkowski, prezes OHZ Garzyn: jeden dla najlepszego hodowcy powiatu leszczyńskiego w kategorii trzoda chlewna, drugi – w kategorii bydło mleczne.

{gallery}2016/artykuly/Sielinko_2016,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}