Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie zlecił wykonanie diagnostyki stanu nawierzchni dróg. Opracowanie będzie wykorzystane przy podpisaniu umów z wykonawcami dwóch odcinków drogi ekspresowej S5, którzy będą wykorzystywać drogi powiatowe do transportu materiałów budowlanych i drogowych.

Diagnostykę stanu nawierzchni drogowej wykonała spółka Lehmann + Partner Polska z Konina. Dokonała tego przy pomocy systemu LCMS, w ramach którego specjalistyczne, szybko klatkowe kamery zamontowane na samochodzie rejestrują obraz nawierzchni pasa drogowego wraz z obrazem linii laserowej wygenerowanej przy pomocy projektorów laserowych. W wyniku zastosowania takiej techniki powstaje obraz 3D, służący do automatycznych analiz szerokości i głębokości uszkodzeń nawierzchni.

Pomiarem objęto ok. 56 km z ok. 380 km dróg powiatowych, głównie tych, które znajdują się w pobliżu budowanej drogi ekspresowej S5 z Poznania do Wrocławia. W powiecie leszczyńskim powstaną dwa jej odcinki: Radomicko - Leszno Południe i Leszno Południe – Kaczkowo.

- Zlecone badania będą pomocne przy konstruowaniu umów z wykonawcami dwóch odcinków S5, w której ustalone zostaną trasy, czas trwania i warunki transportu po drogach powiatowych materiałów na potrzeby tych inwestycji. Dzięki inwentaryzacji będziemy mogli porównać stan dróg powiatowych po oddaniu do użytku S5, z obecnym, określić zakres uszkodzeń nawierzchni i poboczy dróg wymagających naprawy ze strony wykonawców – tłumaczy Marian Kaczmarek, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.