Prezydent Leszna Łukasz Borowiak i starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak podpisali porozumienie o wspólnej organizacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Od roku szkolnego 2016/17  zajmie się tym Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Lesznie, koszty pokryją dwa samorządy.

Dotychczas rywalizację sportową uczniów szkół i gimnazjów powiatu leszczyńskiego organizował Leszczyński Szkolny Związek Sportowy w Lesznie. Wybierany był w drodze konkursu na tego typu działalność.

- W ramach porozumienia z samorządem Leszna uprościliśmy procedury. Rywalizację sportową zorganizuje Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Lesznie. To rozwiązanie z wielu powodów lepsze. Większość rozgrywek jest organizowana wspólnie dla uczniów z Leszna i z powiatu leszczyńskiego, więc dzielenie zawodów na miejskie i powiatowe nie ma sensu - tłumaczy starosta Jarosław Wawrzyniak.

Powiat leszczyński będzie przekazywał miastu pieniądze na organizację zawodów w 11 dyscyplinach dla podstawówek i 12 dla gimnazjów.

- To bardzo popularne rozgrywki. W powiecie mamy 23 szkoły podstawowe oraz 16 gimnazjów i praktycznie wszystkie uczestniczą w rywalizacji sportowej, oczywiście w różnych dyscyplinach. Wspólna organizacja zawodów z pewnością podniesie poziom rywalizacji – uważa starosta Jarosław Wawrzyniak.

Na organizację współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w tegorocznym budżecie powiatu zapisano 28 tys. zł.  W Wielkopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej rywalizuje ok. 600 podstawówek. W powiecie leszczyńskim najwyższe miejsca zajmują szkoły: z Nowego Belęcina (40), Osiecznej (74) i Dąbcza (141). Najlepsze wśród ok. 500 gimnazjów są placówki z Pawłowic (89 miejsce), Nowego Belęcina (96) i Osiecznej (103).