Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

W wieku 97 lat zmarł 3 kwietnia br. prof. Augustyn Ponikiewski, urodzony w Drobninie w powiecie leszczyńskim przedstawiciel znanego wielkopolskiego rodu ziemiańskiego.

Urodzony w 1920 r. w Drobninie Augustyn Ponikiewski był synem Stefana Ponikiewskiego  (1881 – 1941), ziemianina, działacza politycznego  i społecznego, posła RP, ostatniego właściciela rodzinnego majątku Drobnin, gospodarującego tam do 1939 r. To tam w 1925 r. wizytę złożył prezydent RP  Stanisław Wojciechowski, a w 1936 r. prymas Polski kardynał August Hlond.

Augustyn Ponikiewski po II wojnie światowej osiadł w Poznaniu. Był m.in. kierownikiem roszarni lnu w Rawiczu, a potem zajął się naukowo rolnictwem, leśnictwem, geografią i etnografią. Jego długa międzynarodowa kariera naukowa związana była głównie z przyrodą krajów Afryki i Dalekiego Wschodu. Uzyskał tytuł prof. dr hab. nauk rolniczych, był m.in. ekspertem organizacji międzynarodowych, a także doradcą rządów, pracownikiem Zakładu Krajów Pozaeuropejskich Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Poznaniu, Kawalerem Maltańskim i członkiem Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.

Miał dwójkę rodzeństwa  - Kazimierza (1919-1939), który zginął w bitwie nad Bzurą w kampanii wrześniowej oraz Teresę Jadwigę (1922-1984) - profesor Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jego najbliższym kuzynem był Józef Ponikiewski, adiutant gen. Władysława Sikorskiego, premiera rządu londyńskiego, z którym zginął w 1943 r. w katastrofie gibraltarskiej. Miał dwóch synów – przedsiębiorcę Stefana i dyplomatę Wojciecha (m.in. ambasadora RP we Włoszech).  

Msza święta żałobna odbędzie się w kościele Świętego Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu 6 kwietnia o godz. 16.30. Odprowadzenie do grobowca rodzinnego odbędzie się w Oporowie w gminie Krzemieniewo 7 kwietnia o godz. 13.00.

Logo strony