Rada Powiatu Leszczyńskiego na XII sesji podjęła pięć uchwał, przyjęła cztery informacje i przyjęła protokół z kontroli komisji rewizyjnej.

Radni podjęli trzy uchwały oświatowe: w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Leszczyńskiego od dnia 1 września 2019 r. (zmiany uwzględniają m.in. likwidację gimnazjów), w sprawie przekształcenia Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej, wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie oraz w sprawie przekształcenia liceum ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Górznie (w wyniku reformy systemu oświaty obie szkoły staną się czteroletnie). Ponadto Rada podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia przez Powiat Leszczyński do realizacji projektu konkursowego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego lata 2014 - 2020 Oś priorytetowa 7 Włączenie społeczne Działanie 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne Poddziałanie 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne – projekt konkursowy (projekt skierowany będzie do rodzin zastępczych).

Radni kolejny raz znowelizowali budżet powiatu na 2019 r. Dochody i wydatki samorządu zwiększone zostały o 454.420 zł. Po zmianach dochody powiatu wynoszą 58.898.088 zł, a wydatki – 59.948.112 zł. Deficyt zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych.

Rada Powiatu Leszczyńskiego przyjęła także informacje o stanie przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w okresie wypoczynku letniego w 2019 roku na terenie powiatu leszczyńskiego, o zadaniach realizowanych przez Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lesznie w 2018 roku, o zabezpieczeniu opieki zdrowotnej w 2019 roku na terenie powiatu leszczyńskiego oraz o stanie fitosanitarnym upraw na terenie powiatu leszczyńskiego. Przyjęła również protokół z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną w zakresie dokonywanych wydatków w 2018/2019 przez Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie (w zakresie utrzymania zimowego dróg).