Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

W sali balowej zamku w Rydzynie odbył się tradycyjny koncert noworoczny starosty leszczyńskiego. W obecności zaproszonych gości Jarosław Wawrzyniak wręczył wyróżnienia za działalność na rzecz mieszkańców powiatu leszczyńskiego, popularyzowanie jego historii oraz jego promocję.

Na koncert do rydzyńskiego zamku zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele samorządów gminnych i powiatu leszczyńskiego, instytucji publicznych, działacze społeczni i gospodarczy. Przed publicznością wystąpiła Capella Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka oraz zaproszeni soliści – Ksenia Szawszyszwili – sopran, Sławomir Olgierd Kramm – baryton oraz Dumitru Harea grający na fletni pana.

Starosta Jarosław Wawrzyniak podsumował działalność samorządu powiatu leszczyńskiego w kadencji 2014-2018 i przedstawił plany na najbliższe miesiące. 

Podczas koncertu noworocznego starosta uhonorował mieszkańców powiatu za działalność na rzecz mieszkańców i jego promocję w dwóch kategoriach: sportowca i społecznika. Wyróżnienie w pierwszej kategorii odebrała Daria Dudkiewicz – Goławska z gminy Krzemieniewo, mistrzyni świata z 2018 r. w baloniarstwie. W drugiej kategorii uhonorowany został Piotr Dembicki, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzynie i prezes klubu piłkarskiego RKS Rydzyniak Rydzyna.

Koncert noworoczny był także okazją do wręczenia honorowego wyróżnienia „Dzierżykraja”, przyznanego przez kapitułę, którą tworzą inicjator ich ustanowienia Leonard Dwornik oraz wcześniejsi laureaci tych wyróżnień, m.in. starosta Jarosław Wawrzyniak. Otrzymał je pochodzący z gminy Osieczna prof. Maciej Michalski, kierownik Zakładu Historii Kultury Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest m.in. autorem książki „Osieczna (Storchnest). Dawne widoki”, analizującej przemiany krajobrazu kulturowego miasteczka w oparciu o źródła ikonograficzne, (głównie pocztówki i zdjęcia) oraz kartograficzne. Prof. Michalski należy do zespołu redakcyjnego czasopisma „Zeszyty Osieckie”, na łamach którego opublikował kilkanaście artykułów. Ostatnia publikacja dotycząca Osiecznej - reprint pracy ojca Edwarda Frankiewicza „Osieczna w walce o niepodległość”, pierwotnie wydanej w 1939 r. - została wydana w zainicjowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Osiecznej serii pod nazwą „Dzieje Osiecznej”, pod redakcją Barbary Schulz i Macieja Michalskiego. Prof. Michalski propaguje historię regionalną, współpracuje z lokalnymi ośrodkami i towarzystwami kultury  oraz nauczycielami historii.

Logo strony