W sali balowej zamku w Rydzynie odbył się tradycyjny koncert noworoczny starosty leszczyńskiego. W obecności zaproszonych gości Jarosław Wawrzyniak wręczył wyróżnienia za działalność na rzecz mieszkańców powiatu leszczyńskiego, popularyzowanie jego historii oraz jego promocję.

Na koncert do rydzyńskiego zamku zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele samorządów gminnych i powiatu leszczyńskiego, instytucji publicznych, działacze społeczni i gospodarczy. Przed publicznością wystąpiła Capella Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka oraz zaproszeni soliści.

Starosta Jarosław Wawrzyniak podsumował ubiegłoroczną działalność samorządu powiatu leszczyńskiego i przedstawił plany na ostatni rok czteroletniej kadencji, najbardziej proinwestycyjnej w jego historii. Budżety powiatu na lata 2017 i 2018 są rekordowe pod względem wydatków majątkowych, przede wszystkim na przebudowę i budowę dróg.

Podczas koncertu noworocznego starosta uhonorował mieszkańców powiatu za działalność na rzecz mieszkańców i jego promocję w dwóch kategoriach: społecznika oraz sportowca. Druh Stanisław Wolniczak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP otrzymał wyróżnienie za zaangażowanie w społeczną pracę strażaka - ochotnika, ofiarną działalność w obliczu zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego oraz wieloletnią służbę na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego powiatu leszczyńskiego. Zuzanna Piętka z kolei, trenująca taekwondo w klubie KUK-SON Pawłowice, została wyróżniona za wybitne sukcesy sportowe na arenach polskich i międzynarodowych, za liczne medale z turniejów rangi mistrzowskiej, reprezentację w kadrze narodowej Polski oraz za zaangażowanie, upowszechnianie i promowanie sportu wśród mieszkańców powiatu leszczyńskiego.

Koncert noworoczny był także doskonałą okazją do wręczenia honorowych wyróżnień „Dzierżykraja”, przyznanych przez kapitułę, którą tworzą inicjator ich ustanowienia Leonard Dwornik oraz wcześniejsi laureaci tych wyróżnień, m.in. starosta Jarosław Wawrzyniak. Pierwsze z nich otrzymała Marta Kowalewska z Krakowa za popularyzację postaci Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego zarówno w kraju (artykuły w leszczyńskim „Przyjacielu Ludu”), jak i za granicą (artykuł w „Kurierze Galicyjskim” z 2014 r.), a szczególnie za wydanie w roku 2017, w ramach serii „Biblioteka Pisarzy Polskiego Oświecenia” Instytutu Badań Literackich PAN, pierwszej po 135 latach edycji jego „Bajek”, będącej pomnikiem wystawionym „jenerałowi” […],  którego do dziś się nie doczekał.

Drugie wyróżnienie trafiło do Hanny Markowskiej, za zainicjowanie, działalność i prowadzenie przez okres 20-tu lat Chóru Mieszanego Krzemień z siedzibą w Krzemieniewie, w dowód uznania ekspresyjnej dyrygentury, równie urzekającej, jak bogate brzmienie chórzystów, za integrację śpiewających przedstawicieli kilku pokoleń mieszkańców powiatu leszczyńskiego, w tym także dzieci i za uświetnianie koncertami lokalnych uroczystości, jak również z powodzeniem rywalizowanie w festiwalach, konkursach i przeglądach, w kraju i zagranicą.

{gallery}2018/artykuly/Rydzyna_koncert_noworoczny_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}