Zarząd Powiatu Leszczyńskiego przekazał radzie powiatu sprawozdanie z wykonania budżetu za 2015 r. To był historyczny rok – na inwestycje samorząd wydał blisko 17 mln zł, co czwartą złotówkę w wydatkach.

W ub.r. dochody powiatu wyniosły 43,9 mln zł i były wyższe od zaplanowanych o ponad 1,5 mln zł. Blisko jedna trzecia z dodatkowych wpływów to wyższy udział samorządu w podatku CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych.

- To świadczy o tym, że firmy mające siedziby w powiecie dynamicznie rozwijają się. Większe ich przychody oznaczają dla samorządu większe dochody z płaconych przez nie podatków. Najwięcej do budżetu powiatu wpływa z tego tytułu od firm z gmin Włoszakowice i Lipno – tłumaczy starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Ubiegłoroczne wydatki powiatu leszczyńskiego to 43,5 mln zł, o 3,8 mln zł mniej, niż planowano. Na inwestycje samorząd wydał blisko 17 mln zł. Główne przedsięwzięcia to przebudowy dwóch dróg: Dąbcze – Rydzyna (6,9 mln zł) oraz Osieczna - Berdychowo (6,3 mln zł).

W ub.r. powiat nie zaciągał kredytów, od 2014 r. nie ma też zadłużenia.

- Rok 2015 zakończył się nadwyżką w wysokości 375 tys. zł mimo planownaego wcześniej prawie pięciomilionowego deficytu. Nadwyżka wraz z oszczędnościami z lat poprzednich zostanie przeznaczona na finansowanie inwestycji w kolejnych latach - informuje skarbnik powiatu Marcin Wydmuch.

W maju sprawozdanie z wykonania budżetu przegłosuje rada powiatu.