Z inicjatywy władz powiatu leszczyńskiego zorganizowano spotkanie przedstawicieli samorządów i służb mundurowych z pracownikami GDDKiA oraz spółki Budimex. Firma ta podpisała umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S5 z węzła Leszno Południe do Kaczkowa.

Podczas spotkania w siedzibie Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółki Budimex przekazali pierwsze informacje na temat prac przy budowie 9,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5. Oprócz wykonania infrastruktury drogowej od węzła Leszno Południe do węzła Kaczkowo, kontrakt przewiduje budowę łącznika od węzła Leszno Południe do węzła Dąbcze. Droga ta połączy nową drogę ekspresową z obecną krajową „piątką”. Ta druga część inwestycji będzie możliwa po podpisaniu porozumienia GDKKiA z samorządami powiatu leszczyńskiego oraz Leszna, Rydzyny i Świeciechowy o partycypacji w kosztach prac.

Sylwester Góra, dyrektor kontraktu spółki Budimex, poinformował o rozpoczęciu przygotowań do budowy odcinka S5. Drogowcy będą korzystać ze żwirowni w rejonie Tarnowej Łąki.

- Tamtejsze złoża powinny nam wystarczyć do wykonania wszystkich prac w ramach kontraktu. Na plac budowy żwir będzie dostarczany głównie drogami serwisowymi, więc unikniemy masowego transportu drogami powiatowymi i gminnymi. Jeśli będzie trzeba, to dojazd żwiru na budowę odbywać się będzie drogą powiatową Kłoda – Rydzyna, krajową „piątką” do Leszna, a potem drogą wojewódzką w kierunku Góry – informuje Sylwester Góra.

Kruszywo na podbudowę jezdni dostarczane będzie do stacji kolejowej Bojanowo i stamtąd ciężarówkami na plac budowy. W tym przypadku drogowcy będą już korzystać z dróg publicznych: krajowej „piątki” i drogi wojewódzkiej z Leszna w kierunku Góry.